Cumhuriyet Mahallesi, Soğuksu Sosyal Tesisleri yanındaki binada hizmete başlan merkezimiz, ilçenin afet durumunda koordine olmasını hızlandırmak için gerekli teçhizat ve araç gereçleri barındırmaktadır.

İlçemizde bulunan acil durum ve toplanma alanlarımızın sayısını 46’dan 61’e, toplanma alanlarımızın büyüklüğünü ise 520 bin m2’den 660 bin m2‘ye çıkardık. 21 mahallemizde toplam 31 adet deprem konteyneri bulunmaktadır.

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) ile birlikte ortak çalışmalarımız bu konuda en önemli adımlarımızdan biri oldu. MAG-DER’in düzenlediği eğitimlere katılan 127 Küçükçekmeceli vatandaş ve 37 belediye personeli, eğitim sonrası sertifikalarını aldılar.

Hedefimiz, her mahallemizde mahalle gönüllerinin oluşması, böylece herhangi bir afet vb. acil durumda gönüllü ekiplerin anında müdahale edebilmesi için çalışıyoruz. MAG-DER’in eğitimine katılan belediye personeli, ayrıca Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amirliği’nden de sel ve su baskınlarında arama kurtarma eğitimleri vb. ek eğitimler alarak kendilerini geliştirmeye ve yetiştirmeye devam ettiler. Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amirliğimiz bünyesinde ayrıca 50 kişilik tam donanımlı arama kurtarma ekibimiz bulunmaktadır. Su altı arama ve kurtarma çalışmaları ile ilgili olarak ise 15 dalgıçtan oluşan ekibimiz özel eğitimli kadroya sahibiz. Bu ekip içinde 17 özel sertifikaya sahip dalgıçlarımız da yer almaktadır.

İzmir’de meydana gelen 6,6 şiddetindeki deprem sonrası hızlıca hazırlıklarını tamamlayan Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amirliği’ndeki 16 kişilik ekibimiz, tam teşekküllü araçları ile Bornova İtfaiyesi Grup Amirliği’nde toplanarak, ihtiyaç olan bölgelerde arama kurtarma çalışmaları yaptı. Sivil Savunma ekipleri, Adalet Mahallesi’nde arama kurtarma çalışmalarını tamamladıktan sonra İstanbul’a geri döndü. Mevcut hasarlı binaların tespiti için, 4 kişiden oluşan teknik ekibimiz, donanımlı ekipmanlarıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na destek vermek için hazır bulunmaktadır. Bu arkadaşlarımız deprem bölgesine gidip, hasarlı yapıların ön kontrollerini gerçekleştirecek ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bilgi vereceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.