Her mahalledeki tüm vatandaşımızın yaşamında fırsat eşitliği sağlamak amacıyla kitabı ve kütüphaneyi insanların ayağına götürmek için gezici kütüphane projemizi hazırladık. Gezici kütüphane, butik mahalle kütüphaneleri ve ders çalışma merkezleri oluşturmak üzere araç tasarımı yaptık. Gezici kütüphane, vatandaşlara hem basılı bilgi kaynaklarına ulaşma hem de elektronik ortamda sunulan bilgilere erişme fırsatı sunacak.

Kütüphaneler bilgi için bir geçiş kapısı ve eğitim için yaşayan bir güçtür. Yaşam boyu öğrenme, bağımsız karar verebilme ve kültürel gelişimin gerçekleşmesinde bireyler ve toplum için başlıca kuruluşlardır. Bu doğrultuda hiçbir ayrım gözetmeden, toplumun her kesiminin bilgi gereksinimini karşılamaya yönelik hizmet vermek için Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz hızlıca çalışmalarına başladı. Kütüphanelerimizde üyelerin kütüphaneden azami düzeyde ve en rahat biçimde faydalanmasını sağlayacak bir yazılım sistemi bulunmuyordu. Bu durum kullanımın yoğun olduğu saatlerde düzensizliğe ve kullanıcılar arasında eşitsizliğe sebep oluyordu. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz, mevcut kütüphanelerimize otomasyon sistemi getirdi. Binlerce kitabı teker teker baştan inceleyerek, kütüphanelerimizi gerçek bilgi ve kültür merkezlerine çevirdik. Küçükçekmece kütüphanelerinde mevcut otomasyon sisteminin yenilenmesi ve yazılım sistemi kurulmasının yanı sıra kullanıcı profilinin tespit edilerek ihtiyaç doğrultusunda seçkilerin oluşturulması, yayın çeşitliliğinin artırılması ve kütüphanelerin kurumsal kimlik kazanması ile ilgili çalışmalarımıza başladık.

Küçükçekmece kütüphaneleri merkez kütüphane konumundaki Millet Kütüphanesi ve şube kütüphane konumundaki Kemalpaşa Semt Konağı Kitap Kafe ve Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi Kitap Kafe ile birlikte toplam 3 merkezde kütüphanecilik hizmeti veriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.